Vesti i dogadjaji

Assessing sustainability in Municipal development plans

Procena održivosti u razvojnim planovima opština

Program podrške prostornom planiranju opština (PPPO) UN-Habitata na Kosovu, u saradnji sa opštinama Gračanica, Mamuša, Prizren i Orahovac i uz ekspertsku pomoć nezavisnih međunarodnih konsultanata, radi stratešku procenu uticaja na životnu sredinu (SPUŽS) lokalniih razvojnih planova. Opštine Mališevo i Parteš će se uskoro pridružiti procesu SPUŽS koji je razvijen kao podrška procesu izrade opštinskih planova razvoja (OPR). Uz saradnju na procenu ekološke ugroženosti, SPUŽS ima za cilj stavljanje fokusa na održivi razvoj. Kao deo procesa, opštinske vlasti zajedno sa nezavisnim ekološkim ekspertima procenjuju ekološku dimenziju aktuelnih predloženih lokalnih planova i rezultujućih lokalnih planskih aktivnosti kroz uspostavljanje ekoloških ciljeva, definisanje meta i indikatora koji će pomoći u merenju promena i predviđanju uticaja predloženih planova na životnu sredinu i kroz razvoj korektivnih mera za očekivane negativne uticaje usled predviđenog razvoja (npr. predlaganje zelenog koridora kao načina za minimiziranje uticaja novopredloženog puta).

Procena je privukla pažnju šire javnosti time što je ponudila direktno sučeljavanje i procenu lokalnih planova, aktivnosti obuke i sveobuhvatan učesnički planski pristup. U toku procesa su razmotrene uobičajene tehnike za procenu održivosti, kao što su:

-       matrica procene;

-       korišćenje GIS, uključujući Analitički hijerarhijski proces (AHP);

-       društvena višekriterijumska procena sa kombinovanim korišćenjem učesničkih tehnika i višekriterijumskih analiza;

-       'kooperativni diskurs' u kojem učesnici biraju kriterijume procene, eksperti prezentuju informacije i mere uticaje, a građani istražuju vrednosti itd.

Pored merenja konkretnog uticaja svake od planiranih opcija na ekološke kriterijume, izrvšeno je tipično rangiranje scenarija.

Proces strateške procene uticaja na životnu sredinu na Kosovu je na eksperimentalnom nivou i nekoliko principa se razmatra kao deo smernica koje obezbeđuje UN-Habitat opštinskim vlastima:

-       razmatranje kvantitativnih i kvalitativnih podataka u analizi,

-       obezbeđivanje međugeneracijske i manjinske ravnopravnosti uzimanjem u obzir različitih socijalnih grupa i njihovih specifičnih interesa,

-       pružanje mogućnosti za učenje u toku procesa,

-       obezbeđivanje transparentnosti svakog koraka SPUŽS, i

-       obezbeđivanje snažnog elementa uključivanja javnosti i učesnika.

Gračanica, Mališevo, Mamuša i Parteš su izabrali pristup planiranja sopstvenim snagama uz podršku UN-Habitata. Ove četiri opštine će obezbediti kao primer prvi krug izvođenja SPUŽS paralelno sa opštinskim procesom planiranja. Opštine Prizren i Orahovac su poverile izradu svojih OPR spoljnim ekspertima, a pošto je proces planiranja u ove dve opštine počeo ranije od sprovođenja SPUŽS na Kosovu (posle unošenja EU Direktive iz 2001. godine u kosovsko zakonodavstvo), SPUŽS je usledio posle procesa planiranja, tako što je obezbeđena nezavisna ekološka procena planova.

Zaključci iz procesa su za sada pozitivni, pri čemu planovi pružaju dobar osnov za budući razvoj opština. Pored procene plana, ekološka procena je pružila mogućnost za izgradnju kapaciteta, podizanje svesti o ekološkim pitanjima pri planiranju, a obezbediće i da praćenje i korektivne mere budu dodatno razvijene u opštinama kada one sprovode svoje lokalne planove razvoja kao deo integrisanog pristupa efikasnom održivom planiranju razvoja.

Zaključci iz ovih procena, koji su još uvek u fazi izrade, takođe treba da obezbede lekcije koje su relevantne za druge zajednice, i na Kosovu i u regionu Balkana, pošto one razmatraju različite opcije za ekološko planiranje i integrisano planiranje razvoja. Izveštaj iz SPUŽS za Prizren je već dostupan na internet stranici UN-Habitata/PPPO na adresi:

http://www.unhabitat-kosovo.org/en-us/SEA-reports

SPUŽS za OPR Prizrena: Ilustracija trećeg scenarija. Tamno smeđa boja označava sadašnje rezidencijalne oblasti, svetlo smeđa boja označava potencijalne rezidencijalne oblasti, dok siva boja označava potencijalne industrijske oblasti (na osnovu AHP analize).

Kontakt

UN-HABITAT kancelarija u Pristini

Ministrstva Zgradba "Rilindja" 10. Nadstropje 10000 Priština, Kosovo
Telefon: +381 38 200 32611;
Faks: +381 38 224 122
E-mail: info@unhabitat-kosovo.org

Naslovna > Medija Centar > Vesti i dogadjaji